książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo , rycerze i zakonnicy
Okres historyczny archeologia
Słownik wsi śląskich w średniowieczu tom 3

Słownik wsi śląskich w średniowieczu tom 3

Powiat polkowicki Adamska D. (red.), Nowakowska D. (red.) Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-66463-95-0

Oprawa: twarda
Ilość stron: 280
Wymiary: 210 x 300

Dostępność: Na półce

59.00 zł


Z opinii Komisji Wydawniczej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN:

Słownik jest dziełem interdyscyplinarnym opracowanym pod kierunkiem archeologa Dominika Nowakowskiego z udziałem historyków mediewistów Dagmary Adamskiej, Aleksandra Paronia, Roberta Sikorskiego, geografa Agnieszki Latochy-Wites, kartografa Marcina Siehankiewicza. Powstał w wyniku prac, przeprowadzonych w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, dzięki którym zebrano informacje historyczne, archeologiczne i geograficzne o 98 wsiach z terenu dzisiejszego powiatu lubińskiego, mających potwierdzoną średniowieczną metrykę.

Przedstawiony tom zapowiada szerszą inicjatywę badawczą, mającą na celu stopniowe przygotowanie Słownika osad wiejskich całego Śląska. Potrzeba takiego opracowania jest niezwykle pilna; uprzednie podobne w zamiarach próby, zapoczątkowane najpierw w Kierownictwie Badań nad Początkami Państwa Polskiego, następnie w ramach Słownika historyczno-geograficznego ziem polskich w średniowieczu, zakończyły się fiaskiem. Śląsk pozbawiony jest nowoczesnego leksykonu, w przeciwieństwie do wielu ziem Korony, które takie wydawnictwa mają, właśnie w postaci odpowiednich tomów Słownika historyczno-geograficznego, gotowych lub znajdujących się w toku publikacji. Autorzy Słownika wsi śląskich obrali jednakże inna drogę niż tę wytyczoną przez SHG i przygotowali odrębny program edytorski.

W obszernym wstępie przedstawili cel i koncepcję Słownika, którą jest „publikacja uporządkowanego materiału źródłowego dla poszczególnych wsi historycznego Śląska w okresie średniowiecza oraz próba rekonstrukcji kształtu dawnej wsi”. Zdecydowano, aby prace nad Słownikiem były prowadzone nie w układzie alfabetycznym, lecz w ramach mniejszych jednostek podziału terytorialnego. Tę wybraną przez Autorów jednostką jest współczesny obszar powiatu, w tym przypadku powiatu lubińskiego.

[...] Zebrany przez Autorów materiał dokumentacyjny odznacza się obfitością, poświadcza skrupulatną pracę zespołu. Przedstawiony jest w sposób jasny i łatwy do przeszukiwania. Ilustracje graficzne (ryciny prezentujące zabytki, fragmenty map, rekonstrukcje planów poszczególnych wsi) wykonano wyjątkowo starannie i czytelnie.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania