Stasi. Zmowa niepamięci
Zysk i S-kaRok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7506-946-4
Oprawa: twarda
Ilość stron: 360
Wymiary: 155 x 230
Dostępność: Niedostępna
38.90 zł
Dwaj niemieccy autorzy opisują wpływ dawnych NRD-owskich służb specjalnych na współczesne życie polityczne w Niemczech. Ukazują cztery płaszczyzny, na których obecne państwo niemieckie nie poradziło sobie z dziedzictwem NRD. Po pierwsze, nie potępiono NRD jako państwa bezprawia i nie osądzono oprawców komunistycznych. Po drugie, nie dokonano również rozrachunku z ideą komunizmu. Kolejnym problemem jest nieproporcjonalny rozwój partii politycznych lub nawiązywanie przez nie do dawnego ustroju. Postkomunistyczna partia "Die Linke" jedynie oficjalnie odcina się od dziedzictwa NRD, w rzeczywistości współpracując blisko ze zwolennikami dawnego systemu. Czwarty omawiany przez autorów problem to kwestia elit politycznych i medialnych. Podczas gdy większość obywateli ze wschodnich landów, po zjednoczeniu Niemiec musiało się przekwalifikować, to w najważniejszych obszarach działalności państwa wiele osób kontynuowało swoje kariery z poprzedniego ustroju. W prasie i urzędach niemały procent zatrudnionych stanowią osoby, które często odgrywały rolę propagandystów partii komunistycznej.
Autorzy podają te przykłady, aby dowieść, że na wielu obszarach życia publicznego decyzje podejmowane są pod dyktando dawnych pracowników Stasi.
Autorzy podają te przykłady, aby dowieść, że na wielu obszarach życia publicznego decyzje podejmowane są pod dyktando dawnych pracowników Stasi.
Klienci, którzy oglądali tą książkę oglądali także: