książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918

Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918

praca zbiorowa Międzynarodowe Centrum Kultury
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-66419-42-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 224
Wymiary: 240 x 280

Dostępność: Na półce

165.90 zł


Publikacja jest obszerną prezentacją działalności Oddziału Grobów Wojennych KGA w Krakowie. Opowiada o aktywności KGA w kontekście historii Galicji z okresu I wojny światowej, ale przede wszystkim przedstawia sylwetki tworzących dla KGA artystów.

Oddział funkcjonował w latach 1915-1918, zajmował się między innymi porządkowaniem pól bitewnych oraz budową cmentarzy na obszarze Galicji Zachodniej. Współpracowało z nim ponad 40 artystów architektów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografów z różnych krajów monarchii.

Wprowadzeniem do opowieści o KGA jest tekst dr. Kamila Ruszały, prezentujący wojenne losy Galicji. Ruszała pisze o tułaczce ludności cywilnej i lęku, który budziła armia rosyjska, ale także o tym, skąd wziął się pomysł tworzenia cmentarzy wojennych, przekształcony później w ogromny projekt imperialny.

Drugi esej, autorstwa dr Beaty Nykiel, szczegółowo opisuje strukturę KGA, zasady działania i genezę powstania Oddziału. Przedstawia sylwetki stojących na jego czele osób, w szczególności Rudolfa Brocha i Hansa Hauptmanna. Nykiel osadza historię powstawania zespołu galicyjskich cmentarzy wojennych w szerszym kontekście austro-węgierskiej propagandy i polityki historycznej.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania