książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Warszawa zapamiętana

Warszawa zapamiętana

Dwudziestolecie międzywojenne Szymańska M. (oprac.) Dom Spotkań z Historią
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-66068-01-8

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 180
Wymiary: 160 x 230

Dostępność: Na półce

23.80 zł


To barwna, wielowątkowa i pasjonująca opowieść o przedwojennej Warszawie i jej mieszkańcach. O kulisach pracy nad książką opowie jej redaktorka Magda Szymańska z Archiwum Historii Mówionej, która wybrała i opracowała relacje. W spotkaniu weźmie udział także varsavianista Ryszard Mączewski. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet). Fragmenty relacji przeczytają aktorzy, Karolina Czarnecka i Tomasz Olejnik.

„Warszawa zapamiętana. Dwudziestolecie międzywojenne” to zbiór opowieści mieszkańców stolicy o życiu codziennym w przedwojennej Warszawie. Bohaterowie tej książki pochodzą z różnych środowisk, stąd z ich wspomnień wyłania się wielowymiarowy portret Warszawy – miasta pełnego kontrastów, w nieustającym ruchu, zmieniającego się, tętniącego życiem. Warszawa w ich opowieściach ma dwa oblicza: to nowoczesna europejska stolica i małe, prowincjonalne miasteczko. Nasi bohaterowie opowiadają także o tym, jakie wydarzenia najmocniej zapadły w ich pamięć, czym żyli i jak zmieniała się stolica na przestrzeni tych dwudziestu lat – mówi Magda Szymańska.

Osobiste wspomnienia, pełne barwnych anegdot, wzruszeń, rodzinnych odniesień pozostają w kontrapunkcie do wielkiej historii pisanej przez specjalistów, którzy skupiają się często na polityce, dyplomacji czy działaniach wojskowych, opierając na oficjalnych dokumentach i ikonografii. Bohaterowie książki nadają wielkiej historii bliski, osobisty rys. Opowiadają o codzienności czy znaczących wydarzeniach z historii miasta, które już za chwilę miało zmienić się nieodwracalnie – i widzimy te zdarzenia ich oczami, zwykłych ludzi, a nie polityków z pierwszych stron gazet.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania