książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje
Okres historyczny przekrojowe
Kutry z Wielkiej Wsi

Nakład wyczerpany!

Kutry z Wielkiej Wsi

Huras B., Necel F. Porta Mare
2
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-62022-51-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 192
Wymiary: 215 x 290

Dostępność: Niedostępna

95.00 zł


Album ''Kutry z Wielkiej Wsi'' poświęcony jest kutrom rybackim, których portem bazowym był wybudowany w 1938 r. port Władysławowo we Wielkiej Wsi. Cumujące w tym porcie kutry nosiły na burcie oznakę rybacką WWs aż do 1949 r., kiedy zmieniono je na WŁA, obowiązującą do dzisiaj.

Składa się on z dwóch części. W pierwszej jego autorzy Bohdan Huras - inżynier mechanik, inspektor Lloyd'sa, autor wielu książek i artykułów o tematyce morskiej oraz Franciszek Necel - władysławowski rybak i armator, syn znanego pisarza, piewcy kaszubskich tradycji i historii Augustyna, scharakteryzowali historię tego najbardziej na północ wysuniętego skrawka Polski ze szczególnym uwzględnieniem podstawowego zajęcia jego mieszkańców, jakim było rybołówstwo, opisali warunki w jakich doszło do wybudowania w 1938 r. portu Władysławowo we Wielkiej Wsi oraz jego znaczenie ekonomiczne w regionie oraz wojenne i powojenne losy kutrów z sygnaturą WWs i ich właścicieli do 1949 r.

Druga część zatytułowana ''Kutry'' obejmuje techniczne i historyczne biogramy i zdjęcia ponad sto kutrów zestawionych w następujących rozdziałach:
- Kutry z Wielkiej Wsi do 1939 r.
- Kutry z innych miejscowości stacjonujące we Władysławowie do 1939 r.
- Kutry władysławowskie i stacjonujące w tym porcie w latach II wojny światowej
- Kutry z oznaką rybacką WWs po 1945 r.
- Kutry i łodzie z inną rejestracją stacjonujące we Władysławowie w latach 1945 ? 1949
- Łodzie rybackie żaglowo-wiosłowe z Wielkiej Wsi i okolic czynne w sierpniu
i w październiku 1945 r. oraz wymienione w wykazie taboru rybackiego w 1947 r.

Ważną częścią albumu jest przedmowa napisana przez znakomitego znawcę historii tej części Polski Mirosława Kuklika - dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.
Na końcu albumu znajduje się m.in. bardzo szczegółowy indeks kutrów i łodzi rybackich oraz przywołanych w nim osób, skrót w języku angielskim i informacja o autorach.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania