książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny przekrojowe
Lud

Lud

Canovan M. Sic!
Rok wydania: 2008
Seria: Key Concepts
ISBN: 978-83-60457-48-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 192
Wymiary: 135 x 205

Dostępność: Na półce

28.90  13.30 zł


Konstytucje wielu państw świata deklarują suwerenność ludu. Kto jednak należy do ludu i w jaki sposób ta całość sprawuje władzę? Lud Margaret Canovan – kolejna książka z serii Key Concepts – to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy zajmują się kwestią suwerenności ludu i mają problem z jasnym zdefiniowaniem pojęcia „lud”. Książka Canovan to doskonałe wprowadzenie w temat, napisane w sposób, który przemówi zarówno do studentów, jak i do wykładowców akademickich.
Suwerenność ludu to jedna z najbardziej wpływowych, ale najmniej przebadanych idei politycznych. Pojęcie to było lekceważone przez teoretyków nauk politycznych, których zniechęcała niejasność tej koncepcji. Książka Margaret Canovan wypełnia tę lukę i pokazuje, iż idea suwerenności ludu wymaga poważnej analizy, a sprzeczności oraz niejasności w niej zawarte wskazują na nierozwiązane kwestie polityczne.
Książka rozpoczyna się od nakreślenia sprzecznych znaczeń pojęcia „lud”, zwłaszcza w kręgu języka angielskiego i amerykańskiego. Autorka śledzi rozwój idei ludu od czasów starożytnego Rzymu do dzisiaj. Analizuje kwestie polityczne, które wynikają z wieloznaczności pojęcia „lud”. Czy lud i naród są tym samym i jak mają się do ludzkości, czyli ludzi w ogóle? Populiści chcą „oddać władzę w ręce ludu” – jak populizm ma się do demokracji? W jaki sposób suwerenny lud może być jednocześnie nieśmiertelnym ciałem zbiorowym i indywidualnymi jednostkami? Czy możliwe jest w ogóle dostrzeżenie suwerennego ludu w działaniu? Czy w związku z politycznymi mitami, którymi obrosła koncepcja ludu, nie powinno się uznać jej za fikcyjną? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć książka Margaret Canovan. To niezwykle oryginalne studium rzuca nowe światło na dyskusje wokół pojęcia suwerenności ludu. Autorce udało się uczynić temat przystępnym dla szerokiego grona czytelników bez bagatelizowania trudnych pytań z nim związanych.



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania