książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Pakiet - Wielcy Hetmani Rzeczypospolitej: Hetman Stanisław Koniecpolski, Jan III Sobieski

Nakład wyczerpany!

Pakiet - Wielcy Hetmani Rzeczypospolitej: Hetman Stanisław Koniecpolski, Jan III Sobieski

Podhorodecki L. Bellona
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-11123-19-9

Oprawa: miękka
Ilość stron: 616
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Niedostępna

38.00 zł


Pakiet dwóch książek opisujących życie dwóch wybitnych hetmanów Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Hetman Stanisław Koniecpolski

Wszechstronnie wykształcony samouk, odznaczający się szerokimi horyzontami umysłowymi, potrafił twórczo rozwinąć staropolską sztukę wojenną, dostosowując ją do różnorodnych warunków. Koniecpolski był zasłużonym reformatorem sił zbrojnych, najbliższym doradcą królów w sprawach wojskowych (współpracował z Władysławem IV przy przeprowadzaniu reform wojskowych), szczerym propagatorem polityki morskiej i budowy floty wojennej, wybitnym politykiem i uznanym ekspertem w sprawach Wschodu, nie wahającym się wysunąć niezwykłych na owe czasy idei sojuszu z Moskwą przeciw dokuczliwemu dla obu stron wrogowi - Tatarom. Hetman Koniecpolski mimo ogromnych zasług nie miał szczęścia u historyków, wciąż czeka na swą ocenę.

Jan III Sobieski

Sobieski w młodości studiował na Akademii Krakowskiej i podróżował po Europie Zachodniej. W 1665 roku został marszałkiem wielkim koronnym, a w 1668 roku otrzymał hetmaństwo wielkie koronne. Dowodził wojskami polskimi pod Podhajcami i Chocimiem. 16 V 1674 roku szlachta zebrana na elekcji wybrała na króla człowieka, który jej zdaniem ucieleśniał wszystkie zalety Sarmaty. W pierwszym okresie swych rządów Jan III dążył do odzyskania Prus Książęcych i zawarcia pokoju z Turcją. Służyć temu miały przymierza zawarte z Francją i Szwecją. Wszystkie kalkulacje skończyły się fiaskiem, kiedy Francja zakończyła wojnę z Brandenburgią. Po sejmie 1678-1679 nastąpiła na dworze zmiana orientacji. W marcu 1683 roku Sobieski zawarł przymierze z cesarzem Leopoldem I zwrócone przeciw Turcji. Król na czele armii udał się na odsiecz Wiedniowi. Sobieski zreformował wojska Rzeczypospolitej, zmieniając ich organizację i wyposażenie.
Jan II Sobieski to słynny w naszej historii król - wojownik, ale też król - budowniczy i król - kochanek. Czasy jego rządów są uważane za najświetniejszy okres kultury sarmackiej.



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania