książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Toruńskie rewitalizacje: fakty, projekty, zaniechania.

Toruńskie rewitalizacje: fakty, projekty, zaniechania.

Zabytki toruńskie młodszego pokolenia Kluczwajd K. (red.), Pszczółkowski M (red.) Stowarzyszenie Historyków Sztuki
Rok wydania: 2022
Seria: Zabytki toruńskie młodszego pokolenia
ISBN: 978-83-960224-8-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 200
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

82.60 zł


Opis wydawcy:
"Rewitalizacja - termin niegdyś kojarzony z medycyną („Przywrócenie ludziom starym sprawności fizycznej”) - dziś stale obecny w każdej debacie nad przyszłością starej, często zdegradowanej tkanki miejskiej. Rewitalizacja nie jest bynajmniej konserwowaniem czy remontowaniem niszczejących zabytkowych obiektów, ale – jak czytamy we wstępie książki – wyprowadzeniem z kryzysu (…) i/lub nadaniem obiektom/miejscom nowych funkcji. Kolejny tom z cyklu „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia” jest przeglądem dotychczasowych osiągnięć na tym polu, interesujących planów wypełnienia luk w miejskiej zabudowie lub ożywienia jej niszczejących fragmentów, a także odnotowaniem porażek. Przykładem udanych rewitalizacji jest choćby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy urządzony w dziewiętnastowiecznym młynie parowym Gustava Gersona, a także Muzeum Twierdzy Toruń w dawnych fortyfikacjach. Autorzy tomu prezentują również rewitalizacje aktualnie stopniowo realizowane - jak w przypadku kamienic przy ul. Mostowej 6 z udziałem miejscowej społeczności - a także planowane. Chodzi tu o wypełnienie oczywistej, a istniejącej w Toruniu od dwóch wieków luki, jakim jest pusty plac po kościele św. Mikołaja i klasztorze, rozebranych przez władze pruskie w I połowie XIX wieku. W dwóch szkicach poświęconych kolejnym projektom wypełnienia tej wyrwy w toruńskiej Starówce, mamy okazję zapoznać się z rozmaitymi wariantami proponowanych realizacji: np. Domem Akcji Twórczej z ekspozycją muzealną czy interesującym projektem odtworzenia kształtu dawnej świątyni jako konstrukcji ażurowej, umożliwiającej oglądanie reliktów dawnego kościoła.

Warto jeszcze dodać, że poza rewitalizacją najrozmaitszych obiektów dawnej, wartościowej zabudowy miejskiej, owego „przywracania sprawności fizycznej”, jest jeszcze inna luka do wypełnienia – rewitalizacja pamięci historycznej. O działaniach, które pozwalają odtworzyć dawną przestrzeń kulturową miasta, nieuchwytne genius loci rozmaitych zakątków Torunia, opowiada ostatni rozdział tomu.

Tom ciekawie zilustrowany kolorowymi zdjęciami, w tym pochodzącymi z Toruńskich Spacerów Fotograficznych, zawiera noty o autorach, indeks osób i nazw geograficznych".



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania