książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Zeszyty Oświęcimskie nr 31

Zeszyty Oświęcimskie nr 31

praca zbiorowa Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Rok wydania: 2023
ISBN: 0474-8581

Oprawa: miękka
Ilość stron: 332
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

36.00 zł


Zapraszamy do lektury 31. numeru „Zeszytów Oświęcimskich”, w którym znalazły się trzy obszerne artykuły historyczne oraz dwie recenzje.

Główny artykuł autorstwa Bohdana Piętki jest gruntownym opracowaniem poświęconym członkom Czeskiego Związku „Sokoła” więzionym w obozie Auschwitz. O ich zasługach dla narodu czeskiego, wybitnych osiągnięciach, a przede wszystkim – tragicznym losie – można przeczytać w artykule, w którym wielu z nich zostało przedstawionych z imienia i nazwiska. Dlatego opracowanie to jest nie tylko tekstem historycznym, ale przede wszystkim doskonale udokumentowaną księgą pamięci poświęconą czeskim patriotom.

W kolejnym artykule autorstwa Łukasza Martyniaka została szczegółowo opisana historia „Strefy zakładów zbrojeniowych w KL Auschwitz”, czyli miejsce działalności dwóch niemieckich koncernów: Friedrich Krupp A.G. oraz Weichsel Metall-Union Sils & Co. Przeniesieniem do Auschwitz produkcji zapalników uderzeniowych do bomb była początkowo zainteresowana firma Krupp, ale ostatecznie zrezygnowała, a jej miejsce zajął koncern Metall-Union, który w 1944 r. osiągnął liczbę 500 tysięcy zapalników na miesiąc.

Natomiast w trzecim artykule autorzy Helena Kubica i Piotr Setkiewicz skupili się na ostatnim etapie istnienia tzw. Zigeunerlager w Birkenau. Opisując dramatyczne losy Sinti i Romów, którzy w lecie 1944 r. walczyli o przetrwanie, dogłębnie przeanalizowali niezwykle ważny temat tzw. powstania romskiego w obozie. Podjęli również próbę weryfikacji liczby Romów, którzy zginęli w Auschwitz.

Dwie recenzje znajdujące się w tym zeszycie zostały poświęcone następującym książkom: „Im Zentrum der Endlösung. Alltag in der Todesfabrik Auschwitz” Gideona Greifa oraz „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego.



Recenzje

Brak recenzji tej pozycji

Wystaw swoją:

Nick
Recenzja

Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania